YILDIRIM ŞİRKETLER GRUBU

1966 yılında Hasan YILDIRIM tarafından kurulan Yıldırım Grup Enerji, Turizm, Maden-Kimya, İnşaat-Gayrimenkul, Tarım-Hayvancılık ve Otomotiv alanlarında faaliyet göstermektedir.

Kurulduğu günden bu yana, Ülke çıkarlarını her şeyin üzerinde tutmaya azami özen gösteren Yıldırım Grup’ un bugünlere gelmesinde, kurucusu Hasan YILDIRIM’ın azmi ve mücadeleci yapısı etkin olmuştur.

Yıldırım Grup; Enerji sektöründe, Rurizm sektöründe, Madencilik sektöründe, İnşaat sektöründe, Gayrimenkul sektöründe, Otomotiv sektöründe, şirketleriyle Türkiye’de ve Dünya’ da güçlü bir oyuncu olarak ön plana çıkmaktadır.

ÜLKEMİZ İÇİN ÇALIŞIYORUZ

Her zaman müşterilerimizin, çalışanlarımızın ve Ülkemizin mutluluğunu ön planda tutuyoruz. Yatırımlarımızı gerçekleştirirken bu anlayıştan hareketle toplum çıkarına olmayan hiç bir faaliyette bulunmamaya azami özen gösteriyoruz.

HİKAYEMİZ

1966’ larda ticarete başlandı. Otobüs, kamyon, bostan (meyve sebze ticareti) Tiftik ve deri alanlarında.

1969 Ankara mohair (Ankara tiftik keçisi yünü) ve yünleri ticaret unvanı ile ticarete başlandı. Anafartalar caddesinde iplik ticaretinde faaliyete girdi. Daha sonra imalatı ve toptan satışları yapıldı. Birçok mağaza da satış yapıldı.

1980’li yıllarda kuyumculuk ile beraber inşaat sektöründe de temelleri atıldı

1988-1991 Türkiye’nin çeşitli yerlerinde orta ve yüksek gerilim enerji nakil hattı taahhüt yapıldı.

Tekstil sektörün de perakende satışına başlandı. Daha sonra üretim yapılma kararı alındı. Triko ve konfeksiyon imalatı toptan satışı ve ihracatı ile tekstil sektöründe gelişime gidilmiştir.

2005 yılında hizmet sektörüne girildi. (Özsüt Cafe)

2005 yılında turizm sektörüne devam edildi. (1696 Ankara’nın en köklü eski otellerinden birisi)

2007 yılında Enerji sektörüne girildi. Rüzgâr ve Hidroelektrik alanında.

1 Kasım 2007 da Epdk Basvuru Kabulu ile Rüzgar Enerjisi Üretim sektörüne fiilen girilmiş oldu. Daha sonra 2011 yılında Hes şirketi satın alınmasıyla Hes e girilmiş olundu. Projelerin de inşaatlarına başlandı.

Maden araştırmamız da 2008 de ARGE’ler yapıldı çeşitli ruhsatlar alındı. 2008-18 arası ARGE ve etüt çalışmaları sonucunda Eskişehir ve Kütahya da ki sahalara yoğunlaşıldı. Yapılan ARGE çalışmaları sonucunda Eskişehir sahamızdaki mg Türkiye’nin envanterinde bulunan mg sahası MTA ve Eti Bank’ ın yaptığı çalışmalara ek olarak grubun çalışmalarıyla ARGE ve etüt çalışmaları ile grubumuza kazandırılmıştır.

Aynı yıl madencilik ruhsatları alındı, Kütahya bakır, demir, çinko, kursun (gümüş)

2011 yılında Ülke Turizm Sektörüne ek olarak Sonno Otel gruba kazandırıldı.

2013 yılında 4mgw gücünde bir Hes santralı devreye alındı.

2014 yılında başlanan Tarım ve Hayvancılık projeleri aynı yıl içerisinde üretime kazandırılmıştır. 50.000 tavuk kapasite ile üretime devam etmiş, günümüze uzanan ek projelerle bu üretim kapasitesi 200.000 ‘e çıkarılması hedeflenmektedir.

Aynı yıl İnşaat Sektöründe çeşitli konut, elçilik binası ve inşaatı yapılmıştır.

Yine aynı yıllarda Rüzgâr Enerjisinde 2. Faz Epc Conctractor olarak inşaat işlemleri ana yüklenici olarak tamamlandı. Üst yapı ile beraber alt yapı de anahtar teslimi yapıldı.

Aynı yıl Rüzgâr Enerjisi Santrali 1. Faz inşaatına başlandı. Ek olarak 10 mgw işletmeye dahil edildi.

ODTÜ Teknokent de ARGE Şirketi kuruldu. Tübitak Teydeb Projesi kapsamında başarı ile tamamlandı. Kimya sektörüne de adım atılmış olundu. Bu ARGE kapsamında Türkiye için %100 ithal edilen bu ürünler üzerinden yerli ve milli olarak Türkiye ye katkı sağlanması planlamaktadır.

Aynı yıl Rüzgâr Enerjisi Santrali 2. Fazı olan 28 mgw 2. Faz devreye alındı.